VOLKSWAGEN up! 3 doors 1.0L BlueMotion 5MT (75 HP)
2012–2016
74
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 95Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3541mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 940kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R14 81T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |