VOLKSWAGEN up! 3 doors 1.0L EcoFuel BlueMotion 5MT FWD (68 HP)
2012–2016
67
bhp
Power
16.3
s
0–100 km/h
102
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 89Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.3s |
| Top Speed | 164km/h |
| Top Speed | 102mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3541mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 1031kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R14 81T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |