VOLKSWAGEN up! 5 doors 1.0L 5AT FWD (75 HP)
2016–
59
bhp
Power
14.9
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44.1kW |
| Torque | 95Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.9s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 4.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3599mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1504mm |
| Wheelbase | 2408mm |
| Kerb Weight | 932kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |