VOLKSWAGEN up! 5 doors 1.0L 5MT FWD (75 HP)
2016–
59
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44.1kW |
| Torque | 95Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3599mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1504mm |
| Wheelbase | 2408mm |
| Kerb Weight | 929kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |