VOLKSWAGEN up! GTI 1.0 TSI 6MT (115 HP)
2018–
113
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3599mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2410mm |
| Kerb Weight | 1070kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/40 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |