VOLKSWAGEN Vento/Jetta 1.6L 5MT FWD (75 HP)
1992–1998
74
bhp
Power
14.6
s
0–100 km/h
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 126Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.6s |
| Top Speed | 168km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4380mm |
| Width | 1700mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2480mm |
| Kerb Weight | 1049kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |