VOLKSWAGEN Vento/Jetta 1.8L 5MT FWD (75 HP)
1992–1998
74
bhp
Power
18.2
s
0–100 km/h
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.2s |
| Top Speed | 164km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4380mm |
| Width | 1700mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2480mm |
| Kerb Weight | 1049kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |