VOLKSWAGEN Vento 1.6L MPI 5MT FWD (105 HP)
2010–
103
bhp
Power
115
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4384mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2553mm |
| Kerb Weight | 1130kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |