VOLKSWAGEN Vento 1.6L MPI 6AT FWD (105 HP)
2010–
103
bhp
Power
114
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4384mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2553mm |
| Kerb Weight | 1180kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |