VOLKSWAGEN Volkswagen Amarok 3.0L TDI V6 4MOTION 10AT AWD (240 HP)
2023–
237
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 237bhp |
| Power | 176.5kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5362mm |
| Width | 1918mm |
| Height | 1885mm |
| Wheelbase | 3269mm |
| Kerb Weight | 2348kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/65 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |