VOLKSWAGEN Volkswagen Amarok 3.0L TDI V6 4MOTION 10AT AWD (250 HP)
2023–
247
bhp
Power
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 247bhp |
| Power | 183.9kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5362mm |
| Width | 1918mm |
| Height | 1885mm |
| Wheelbase | 3269mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/65 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |