VOLKSWAGEN Volkswagen Arteon 2.0L TSI 8AT FWD (268 HP)
2017–
264
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 264bhp |
| Power | 197.1kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4862mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2837mm |
| Kerb Weight | 1658kg |
| Boot Capacity | 564L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |