VOLKSWAGEN Volkswagen Beetle Cabriolet 1.6L TDI 7AT FWD (105 HP)
2013–
103
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4277mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1479kg |
| Boot Capacity | 224L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |