VOLKSWAGEN Volkswagen Beetle 1.2L TSI 6MT FWD (105 HP)
2012–
103
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
47.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47.9mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4277mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Kerb Weight | 1297kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R18 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |