VOLKSWAGEN Volkswagen Beetle 2.0L TDI BlueMotion 5MT FWD (110 HP)
2012–
109
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
57.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 57.4mpg |
| Combined | 4.1L/100km |
| Urban | 4.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4277mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Kerb Weight | 1380kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R18 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |