VOLKSWAGEN Volkswagen Beetle 2.5L 6AT FWD (170 HP)
2012–
170
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2500cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 170bhp |
| Power | 127kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4277mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Kerb Weight | 1333kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |