VOLKSWAGEN Volkswagen ID.3 77 KWh RWD (204 HP)
2024–
7.9
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
Dimensions & Weight
| Length | 4262mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1552mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Kerb Weight | 1933kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R19 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drum |