VOLKSWAGEN Volkswagen Multivan (T6) 2.0L TDI 4MOTION 7AT AWD (204 HP)
2015–
201
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4905mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1971mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Kerb Weight | 2195kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |