VOLKSWAGEN Volkswagen Multivan 1.4L eHybrid 7AT FWD (218 HP)
2022–
148
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
156.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1395cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 156.8mpg |
| Combined | 1.5L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4973mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1908mm |
| Wheelbase | 3124mm |
| Boot Capacity | 1699L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |