VOLKSWAGEN Volkswagen Passat Sedan 2.0L TDI 4MOTION 6MT AWD (150 HP)
2014–
148
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4768mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2791mm |
| Kerb Weight | 1598kg |
| Boot Capacity | 586L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |