VOLKSWAGEN Volkswagen Scirocco 1.5L 4MT FWD (69 HP)
1981–
68
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1457cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 164km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4050mm |
| Width | 1620mm |
| Height | 1310mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 855kg |
| Boot Capacity | 345L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155 Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |