VOLKSWAGEN Volkswagen T-Cross 1.0L TSI 6MT FWD (115 HP)
2019–
113
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4110mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1585mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1255kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R16 92H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |