VOLKSWAGEN Volkswagen T-Roc 2.0L TDI 4MOTION 7AT (190 HP)
2017–
187
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4234mm |
| Width | 1819mm |
| Height | 1572mm |
| Wheelbase | 2604mm |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |