VOLKSWAGEN VW e-UP! 18.7 KWh (82 HP)
2013–
80
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
80
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 129km/h |
| Top Speed | 80mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3599mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2418mm |
| Kerb Weight | 1229kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |