VOLKSWAGEN XL1 1.0L 7AT (48 HP)
2013–2016
47
bhp
Power
12.7
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
261.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 800cc |
| Cylinders | 2 |
| Power | 47bhp |
| Power | 35kW |
| Torque | 121Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.7s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 261.3mpg |
| Combined | 0.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3889mm |
| Width | 1666mm |
| Height | 1153mm |
| Wheelbase | 2225mm |
| Kerb Weight | 795kg |
| Boot Capacity | 119L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 115/80 R 15 // 145/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |