VOLVO 142 2.0L 4MT RWD (135 HP)
1967–1974
133
bhp
Power
109
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1986cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 133bhp |
| Power | 99kW |
| Torque | 176Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1180kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Sr 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |