VOLVO 145 2.0L 4MT RWD (126 HP)
1967–1974
125
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1986cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 125bhp |
| Power | 93kW |
| Torque | 167Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2591mm |
| Kerb Weight | 1290kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165S15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |