VOLVO 244 2.0L 4MT (90 HP)
1975–1990
89
bhp
Power
15.5
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1986cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 152Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.5s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1710mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |