VOLVO 244 2.1L Turbo 5MT (155 HP)
1975–1990
153
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2127cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 9.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1710mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Kerb Weight | 1335kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Hr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |