VOLVO 244 2.3L 5MT (112 HP)
1975–1990
110
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2316cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1710mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Kerb Weight | 1255kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |