VOLVO 244 2.4L D 4MT (82 HP)
1975–1990
80
bhp
Power
17.5
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2383cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.5s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1710mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |