VOLVO 245 2.1L 4MT RWD (107 HP)
1975–1990
106
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2127cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 106bhp |
| Power | 79kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1710mm |
| Height | 1460mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Kerb Weight | 1394kg |
| Boot Capacity | 1201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |