VOLVO 245 2.3L 5MT RWD (131 HP)
1975–1990
129
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2316cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96.3kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1710mm |
| Height | 1460mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Kerb Weight | 1311kg |
| Boot Capacity | 1201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |