VOLVO 262 C 2.7L V6 4MT RWD (140 HP)
1977–1981
138
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2664cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 204Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4879mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1425kg |
| Boot Capacity | 614L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Hr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |