VOLVO 262 C 2.8L V6 5MT RWD (155 HP)
1977–1981
153
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2849cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 234Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4879mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 614L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Hr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |