VOLVO 264 2.7L 4MT RWD (129 HP)
1980–1982
127
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
17.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2664cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 212Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.7mpg |
| Combined | 13.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1710mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |