VOLVO 264 2.8L 5MT RWD (155 HP)
1980–1982
153
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
18.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2849cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.7mpg |
| Combined | 12.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1710mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |