VOLVO 343 1.4L 4MT RWD (64 HP)
1976–1982
63
bhp
Power
16.5
s
0–100 km/h
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1397cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 63bhp |
| Power | 47kW |
| Torque | 105Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.5s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4210mm |
| Width | 1660mm |
| Height | 1390mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 965kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |