VOLVO 345 1.4L 4MT RWD (70 HP)
1979–1982
68
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1397cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 108Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 153km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4210mm |
| Width | 1660mm |
| Height | 1390mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1014kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |