VOLVO 440 1.7L 5MT FWD (79 HP)
1988–1993
78
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1721cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 78bhp |
| Power | 58kW |
| Torque | 128Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4310mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Kerb Weight | 965kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |