VOLVO 440 1.7L 5MT FWD (95 HP)
1988–1993
94
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1721cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4310mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Kerb Weight | 1016kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65Tr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |