VOLVO 440 1.7L Turbo 5MT FWD (120 HP)
1993–1996
118
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1721cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4340mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1390mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Kerb Weight | 1046kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |