VOLVO 440 2.0i 5MT FWD (109 HP)
1993–1996
107
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4340mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1390mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Kerb Weight | 991kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65Tr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |