VOLVO 480 1.7L 5MT FWD (102 HP)
1986–1995
101
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1721cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1710mm |
| Height | 1320mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Kerb Weight | 1003kg |
| Boot Capacity | 161L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |