VOLVO 66 1.1L CVT RWD (47 HP)
1975–1981
47
bhp
Power
23.6
s
0–100 km/h
82
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1108cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 47bhp |
| Power | 35kW |
| Torque | 75Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 23.6s |
| Top Speed | 132km/h |
| Top Speed | 82mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3904mm |
| Width | 1537mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2248mm |
| Kerb Weight | 833kg |
| Boot Capacity | 290L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |