VOLVO 66 1.3L CVT RWD (57 HP)
1975–1981
56
bhp
Power
18.5
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 1289cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 56bhp |
| Power | 42kW |
| Torque | 94Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.5s |
| Top Speed | 142km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 3904mm |
| Width | 1537mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2248mm |
| Kerb Weight | 835kg |
| Boot Capacity | 290L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |