VOLVO 760 Estate 2.8L 4AT RWD (147 HP)
1985–1990
145
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2849cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2781mm |
| Kerb Weight | 1443kg |
| Boot Capacity | 991L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |