VOLVO 760 2.3L Turbo 4AT RWD (182 HP)
1982–1990
180
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2316cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 134kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2770mm |
| Kerb Weight | 1305kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |