VOLVO 760 2.4L D 5MT RWD (109 HP)
1982–1990
107
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2383cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2770mm |
| Kerb Weight | 1363kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |