VOLVO 760 2.8L 4AT RWD (147 HP)
1982–1990
145
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2849cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 176km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2770mm |
| Kerb Weight | 1375kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |